Site İçi Arama

İpekböceği larvaları dağıtıldı

Ödemiş Belediyesi, Kent Konseyi ve Bursa Koza Birlik işbirliği ile Ödemiş ve çevresinde ipekböcekçiliğinin yeniden canlandırılması adına 2010 yılından bu yana sürdürülen “Geleneksel İpekböcekçiliğini Teşvik ve Geliştirme Projesi”nin 2018 yılı üretim sezonu başladı.

Bursa Koza Birlik tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da larva olarak getirilen ipekböcekleri, Ödemiş Kent Konseyi’ne davet edilen üreticilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Bursa Koza Birlik Kooperatif Müdürü Mehmet Sönmez, dağıtım sırasında üreticilere bakım ve besleme konusunda bilgi verdi. Ödemiş merkeze uzak mahalle ve ilçelerden gelen talepler için de Koza Birlik yetkilileri üreticilere giderek dağıtım yaptı.

Dağıtıma katılan Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Tuğsal Yener, “2010 yılından bu yana devam eden teşvik projemiz için larva dağıtımımızı yaptık. Üreticilerimiz yaklaşık 35-40 günlük sürenin sonunda kozalarını elde edecekler ve Bursa Koza Birlik tarafından kg fiyatı üzerinden kozalar yerlerinden teslim alınacaklar. Geçen yıl 55 tl olan kg fiyatında artış olmasını temenni ediyoruz.” dedi.